žydų gelbėtojai

Pasaulio Tautų Teisuoliai



Izraelio valstybė siekia tinkamai įvertinti tuos žmones, kurie įvykdė neprilygstamą žygdarbį – Antrojo Pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo nacių genocido.

1953 metais Jeruzalėje Izraelio Parlamentas – Knesetas – įsteigė Jad Vašem instituciją, kuriai buvo patikėta įamžinti šešis milijonus žydų, tapusių nacių ir jų kolaborantų aukomis, sukuriant memorialinius projektus, kaupiant, tyrinėjant, skelbiant Holokaustą išgyvenusių žmonių liudijimus. Šiandien Jad Vašem yra pagrindinė informacijos apie Holokaustą saugykla, mokslinių tyrimų bei švietimo apie Holokaustą centras Izraelyje ir visame pasaulyje.

Hebrajų kalba žodžiai Jad Vašem reiškia „atmintis ir vardas“. Šie žodžiai paimti iš Biblijos pranašo Izaijo eilių. Jų pasirinkimo priežastis paprasta, bet labai svarbi: kiekvienas žmogus turi vardą, todėl jį turi turėti ir kiekviena bevardė Holokausto auka.

Tais žiauriaisiais laikais, kuomet buvo pamintos visos žmogiškos vertybės, kai aplink tvyrojo neapykanta ir priešiškumas, atsirado žmonių, kurie neliko abejingi – ištiesė pagalbos ranką nekaltai persekiojamiems ir žudomiems žmonėms.

Žydų gelbėjimas per Holokaustą – nevienadienis reiškinys. Dėl kito, dažnai svetimo ir nepažįstamo žmogaus, žydų gelbėtojai aukojosi ne vieną dieną: ilgus mėnesius ir metus kartu su slapstomais žmonėmis gyveno nuolat bijodami būti demaskuotiems ar suimtiems. Nelengvą sprendimą padėti gelbėtojų šeimos dažniausiai priimdavo tik visi kartu gerai apsvarstę, kadangi rizikavo ne vienas žmogus, o visi gelbėtojų šeimos nariai.

Teisuolių žygdarbį galima įvertinti tik prisiminus žmogėdriškus tų laikų įstatymus: ne tik už žydų slėpimą, bet ir menkiausią pagalbą grėsė mirties bausmė. Ne vienas gelbėtojas buvo išaiškintas ir nužudytas kartu su slapstomais žydais.

Nuo 1963 metų Jeruzalėje, prie Jad Vašem muziejaus Katastrofos kankiniams ir didvyriams atminti, dirba visuomeninė Pasaulio Tautų Teisuolių nežydų, karo metais gelbėjusių žydus, pripažinimo ir jų nuopelnų įvertinimo komisija.

Žmogui, pripažintam Pasaulio Tautų Teisuoliu, įteikiamas Garbės raštas ir medalis, kuriame įrašyti žodžiai: „Išgelbėjęs vieną gyvybę – išgelbėja visą pasaulį“. Jei Teisuolių nebėra tarp gyvųjų, šis apdovanojimas įteikiamas jų artimiausiems giminaičiams.

Teisuolių vardai įrašomi į Garbės sieną Jeruzalėje, Jad Vašem muziejaus teritorijoje, įkurtame Pasaulio Tautų Teisuolių sode. Iki 2022 m. gruodžio 01 d. 925 Lietuvos piliečiai yra pripažinti Pasaulio Tautų Teisuoliais.

Teisuolių paieška Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje ir jų atminimo įamžinimas Jad Vašem tęsiamas ir šiais laikais, nors praėjus daugiau nei šešiasdešimt metų po karo yra vis sudėtingiau sekti kiekvieno gelbėjimo atvejo pėdsakais, surasti išsigelbėjusius, kurie galėtų patvirtinti išgelbėjimo faktą ir papasakoti savo išlikimo istoriją.

Apie visus nežinomus gelbėtojus ir tuos, kurių galbūt jau nepavyks įvardyti, primena Jad Vašem Teisuolių alėjoje jų garbei pastatytas paminklas...