Žydų gelbėtojai

Marčiulionis Jurgis

JURGIS MARČIULIONIS
VALĖ MARČIULIONIENĖ


Valė ir Jurgis Marčiulioniai gyveno Kaune. Valė dirbo medicinos sesele viename iš miesto vaikų globos namų, Jurgis – vietiniame malūne.
1943-iųjų pabaigoje Valę susirado Berta Šmuilovič, medicinos mokyklos kurso draugė. Šmuilovič buvo geto kalinė; tarp jos kaimynų buvo jauna pora Solomonas ir Lėja Elijaševičiai bei jų 18 mėnesių dukra Asia. Po Vaikų akcijos Šiaulių gete Elijaševičiai baiminosi, kad vokiečiai surengs tokią pat akciją ir Kaune, todėl ieškojo prieglobsčio savo vaikui.
Marčiulioniai, kurie savo vaikų neturėjo, atsakė Bertai, kad paims mergaitę savo globai su sąlyga, kad jei nė vienas iš jos tėvų neišgyvens, jie pasiliks mergaitę ir auklės ją kaip lietuvaitę ir katalikę.
Taip vieną 1944 metų pradžios žiemos dieną Marčiulionių namuose atsirado juodaplaukė mažylė. Jos vardas buvo pakeistas į Aldoną, ji buvo pristatyta kaip Valės dukterėčia, kurios mama sirgo ir negalėjo jos prižiūrėti. „Aldona“ priprato prie naujų „tėvų“, kurie ją labai mylėjo ir išpildė visus jos norus. Kartkartėmis Valė susitikdavo su Šmuilovič savo darbe mieste ir pasakodavo apie mergaitę.
Raudonajai armijai artėjant prie Kauno, vokiečiai pradėjo geto likvidavimą: likusieji keli šimtai belaisvių buvo įlaipinti į gyvulinius vagonus, vežančius į Vakarus.
Lėja Elijaševičienė sugebėjo pabėgti nuo traukinio platformos ir kelias dienas iki nacių pasitraukimo praleido slėptuvėje. 1944 m. rugpjūčio pabaigoje Eliaševičienė susisiekė su Marčiulioniais, tačiau prireikė dar kelių mėnesių, kol jai pavyko susirasti darbą, būstą ir atsiimti Asią. Marčiulioniams buvo sunku išsiskirti su mergaite, kurią jau laikė savo dukra, tačiau grąžino ją tikrajai mamai.
Kai Lėja sužinojo, kad jos vyras išgyveno Dachau koncentracijos stovykloje, ji ir Asia išvyko į Vakarus, kur jie vėl susitiko su Solomonu Elijaševičiumi. Šeima keletą metų praleido Vokietijos perkeltųjų asmenų stovyklose laukdama emigracijos vizų. 1951 metais jie imigravo į JAV. Asia Berger daugiau niekada nebesusitiko su savo gelbėtojais, nors tėvai jai papasakojo apie išgelbėjusius ją žmones. 2007 metų rugpjūčio 20 d. „Yad Vashem“ pripažino Valę ir Jurgį Marčiulionius Pasaulio tautų teisuoliais.
(Jad Vašem)
Jūs naudojate dideliems ekranams pritaikytą svetainės versiją.

Perjungti į mažesniems ekranams pritaikytą svetainės versiją
Mobili versija